Budujesz swój biznes? Zobacz konferencję Founders Mind na PGE Narodowy [20 października]

Sprawdź agendę i dołącz

Obecnie 55% wyświetleń na wszystkich stronach internetowych znajdujących się w Google pochodzi z urządzeń mobilnych. To wskazówka, aby nie ignorować responsywności. Warto przyłożyć się do tej kwestii, dbając o kompleksową strukturę mobile-SEO-friendly. Jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 5 kroków ułatwiających optymalizację mobilną.

Optymalizacja strony pod urządzenia mobilne – 5 kroków do Twojego sukcesu w Internecie

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych nie jest wyjątkowo skomplikowanym procesem, natomiast wymaga od Ciebie zaangażowania i przestrzegania konkretnych porad. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Zadbaj o responsywny design witryny

Responsywność oznacza, że wygląd i układ strony automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu, na którym są wyświetlane. Dzięki temu, korzystanie z witryny staje się wygodne i intuicyjne na każdym urządzeniu. Przykładowo, elementy nawigacji mogą zmieniać swój rozmiar lub układ w zależności od szerokości ekranu, zapewniając łatwy dostęp do kluczowych sekcji. Implementacja responsywnego designu wymaga zastosowania elastycznych siatek layoutu, obrazów i użycia CSS media queries, pozwalających na tworzenie warunkowych reguł stylów w zależności od charakterystyki urządzenia.

Zminimalizuj irytujące elementy

W kontekście optymalizacji strony pod urządzenia mobilne, ważne jest zminimalizowanie elementów, które mogą być uciążliwe dla użytkownika. Przykładowo, niezbędne okazuje się unikanie nadmiernego użycia wyskakujących okienek (pop-upów), które na mniejszych ekranach mogą zakrywać znaczną część treści. Podobnie, należy unikać zbyt małych przycisków czy linków, które trudno kliknąć (użyć) na ekranie dotykowym.

Zdj 1. Natarczywy pop-up wyskakujący za każdym razem po wejściu na stronę Neila Patela.

Źródło: Neil Patel.

Zwiększ szybkość ładowania

Szybko ładująca się strona zapewnia lepsze doświadczenie użytkownika. Aby osiągnąć lepszą szybkość ładowania, możesz zastosować następujące techniki:

Ponadto korzystanie z sieci dostarczania treści (CDN) znacząco przyspieszy dostarczanie treści użytkownikom z różnych lokalizacji geograficznych.

Unikaj zawartości Flash

Zawartość Flash jest często niekompatybilna z wieloma urządzeniami mobilnymi i może powodować problemy z wydajnością. Współczesne standardy webowe, np. HTML5, CSS3 i JavaScript, oferują bogate możliwości interaktywne i animacje, które są w pełni kompatybilne z urządzeniami mobilnymi. Zastąpienie zawartości Flash tymi technologiami nie tylko poprawia dostępność i kompatybilność, ale również przyczynia się do lepszego rankingu strony w wyszukiwarkach, ponieważ wiele nowoczesnych algorytmów wyszukiwania preferuje strony oparte na standardach HTML5.

Skróć formularze i procesy płatności

Aby ułatwić użytkownikom wypełnianie formularzy i dokonywanie zakupów, ważne jest ich uproszczenie i skrócenie. Ogranicz liczbę pól do absolutnego minimum wymaganego do przeprowadzenia transakcji lub rejestracji. 

Zastosuj także inteligentne formularze, które automatycznie uzupełniają dane na podstawie wcześniejszych interakcji użytkownika. Ponadto zachęcamy do oferowania różnych opcji płatności, m.in.:

Im więcej rozwiązań, tym lepiej. Przyczyni się to do zwiększenia konwersji i poprawy satysfakcji klientów.

Zdj 2. Intuicyjny i krótki formularz kontaktowy.

Źródło: Semcore.

Optymalizacja strony pod mobile SEO (Search Engine Optimization) – dodatkowe elementy, na które musisz zwrócić uwagę!

Spośród dodatkowych elementów, które obejmuje optymalizacja strony WWW pod tzw. mobilki, powinieneś zwrócić również uwagę na m.in.:

Ile trwa optymalizacja strony mobilnej?

Optymalizacja strony internetowej zgodnie z dobrymi praktykami mobile-SEO-friendly trwa zazwyczaj od 7 do 21 dni.

Rozpoczynając proces, weź pod uwagę obecny stan witryny i zakres niezbędnych zmian. Na przykład, witryny już częściowo zoptymalizowane wymagają mniej pracy w porównaniu do stron, które potrzebują kompleksowej przebudowy.

Jeżeli szukasz pomocy w optymalizacji witryny pod kątem urządzeń mobilnych, agencja SEO Semcore pozostaje do Twojej dyspozycji!

Ostatnie Wpisy

Najlepsze gadżety reklamowena zamówienie: skuteczna promocja biznesu

Krzysztof Sołtys
5 kwietnia, 2024

Staking kryptowalut – oto wszytko co musisz wiedzieć!

Krzysztof Sołtys
5 kwietnia, 2024

Czy istnieje uniwersalny kalkulator nadpłaty kredytu? Zobacz, jak szybko obliczyć najlepszą dla Ciebie wysokość nadpłat

Krzysztof Sołtys
7 marca, 2024

Czym jest Founders.pl?

Founders.pl to zamknięta platforma ludzi biznesu, której celem jest rozwinięcie Twojej sieci kontaktów i zwiększenie wiedzy biznesowej.

Networking

To miejsce dyskusji founderów, którzy dzielą się wiedzą, nawiązują współpracę i wspólnie rozwiązują problemy napotykane przez ich organizacje.

Wiedza

To miejsce ciągłego rozwoju biznesowego, kilkadziesiąt godzin nagrań z różnych obszarów budowania firmy, warsztaty, webinary i spotkania z psychologami.