Budujesz swój biznes? Zobacz konferencję Founders Mind na PGE Narodowy [20 października]

Sprawdź agendę i dołącz

Konto firmowe jest niezbędne do prowadzenia własnej działalności. Dzięki niemu bez trudu oddzielisz finanse prywatne od tych, które związane są firmowymi wydatkami. Jednak co ważniejsze, bez rachunku firmowego znalezienie się na białej liście podatników VAT stałoby się niemożliwe. Jak w takim razie wybrać najlepsze konto dla siebie? Podpowiadamy.

Szeroka oferta banków pozwala dopasować rachunek do potrzeb prowadzonego biznesu. Instytucje finansowe rywalizują między sobą nie tylko niskimi opłatami, ale też coraz częściej umożliwiają klientom korzystanie z dodatkowych usług w ramach prowadzonego konta. Najczęściej jest to pomoc w załatwieniu formalności związanych ze zgłoszeniem firmy, czy też prosta księgowość. Na szczęście z łatwością możesz porównać wszystkie propozycje, a następnie wygodnie założyć rachunek online bez wstawania z fotela.

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek, który przypisany jest do konkretnego przedsiębiorstwa i chociaż zakładany jest przez właściciela firmy, to może być używany przez inne, upoważnione do tego osoby. Konto firmowe działa w podobny sposób, co rachunek osobisty. Dzięki niemu możesz więc wpłacać i wypłacać gotówkę, realizować przelewy czy odbierać płatności, ale też wykonywać wiele innych czynności.

Jedną z nich jest, chociażby korzystanie z opcji split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Nowe regulacje wymusiły na bankach prowadzenie subkont dla podatku VAT. Jeśli więc klient zleci przelew z użyciem podzielonej płatności na Twoje konto osobiste, wtedy transakcja zostanie odrzucona, a przelew wróci do nadawcy.

Konto firmowe jest też potrzebne, aby podatnik mógł znaleźć się na tzw. białej liście, na której numery rachunków kont osobistych, nie są dopuszczane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Banki posiadają oferty zarówno dla małych przedsiębiorców, jak i dużych firm. Niezależnie od tego, którą z grup reprezentujesz, warto, abyś wybrał propozycję, która będzie dla Ciebie przede wszystkim korzystna finansowo. Właśnie dlatego, zwróć uwagę na kilka poniższych kwestii:

Samodzielne poszukiwanie ofert może być jednak czasochłonne. Banki na swoich stronach internetowych nie zawsze podają te same informacje, co sprawia, że porównywanie poszczególnych propozycji jest mocno utrudnione. W takiej sytuacji warto skorzystać z rankingów i porównywarek. Czerwona Skarbonka nie bieżąco tworzy takie klasyfikacje, które publikowane są jako konto firmowe ranking. Znajdziesz tam informacje dotyczące opłat oraz recenzje i opinie na temat danego produktu.

Czy mogę zmienić bank, w którym prowadzę konto firmowe?

Wybór rachunku firmowego to czynność, którą podejmiesz na początku swojej przygody jako przedsiębiorca. Brak doświadczenia i niewiedza sprawiają, że nietrudno wybrać produkt, który nie jest dla nas korzystny. Co zrobić, jeśli bank, z którym współpracujesz, nie spełnia Twoich oczekiwań? Na szczęście możesz przenieść rachunek do konkurencji.

Pamiętaj jednak o tym, aby poinformować o zmianie swoich klientów. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności konieczne będzie również dokonanie aktualizacji wpisu do CEIDG, dzięki czemu ZUS oraz US automatycznie zostaną powiadomione o zmianie konta. Właściciele spółek cywilnych muszą dodatkowo zgłosić zmianę na formularzu NIP-2, a właściciele firm, zarejestrowanych w KRS, powinni wypełnić formularz NIP-8. Na koniec pozostanie Ci jedynie zamknięcie starego rachunku i rozliczenie się z bankiem.

Ostatnie Wpisy

Najlepsze gadżety reklamowena zamówienie: skuteczna promocja biznesu

Krzysztof Sołtys
5 kwietnia, 2024

Staking kryptowalut – oto wszytko co musisz wiedzieć!

Krzysztof Sołtys
5 kwietnia, 2024

Czy istnieje uniwersalny kalkulator nadpłaty kredytu? Zobacz, jak szybko obliczyć najlepszą dla Ciebie wysokość nadpłat

Krzysztof Sołtys
7 marca, 2024

Czym jest Founders.pl?

Founders.pl to zamknięta platforma ludzi biznesu, której celem jest rozwinięcie Twojej sieci kontaktów i zwiększenie wiedzy biznesowej.

Networking

To miejsce dyskusji founderów, którzy dzielą się wiedzą, nawiązują współpracę i wspólnie rozwiązują problemy napotykane przez ich organizacje.

Wiedza

To miejsce ciągłego rozwoju biznesowego, kilkadziesiąt godzin nagrań z różnych obszarów budowania firmy, warsztaty, webinary i spotkania z psychologami.